Lorem ipsum dolor sit amet, adipisc ing elit, consectetur adipiscing elit. Duis ut ligula leo adipiscing elit.

PHONE:           0035 244 58 265

E-MAIL:           info@example.com

ADDRESS:      Rohr PL 989, NY

Januári mélabú: így vedd fel vele a küzdelmet!

Januári mélabú: így vedd fel vele a küzdelmet!

A januárnak kijutott a szomorú nevezetes napokból. Harmadik hétfője a „Blue Monday”, az év legszomorúbb napja, január 23-a pedig a depresszió világnapja. Valóban van alapja annak, hogy az év végi hajrá és ünnepi hangulat után januárra leeresztünk, azonban néhány apró trükkel könnyen átlendülhetünk az év eleji motiválatlanságon.

Miért épp a január a legnehezebb hónap?

Az év első hónapjának sajátosságai több szempontból hozzájárulnak ahhoz, hogy ezt az időszakot különösen nehezen éljük meg.

Vége a karácsonynak: Az ünnepek elmúltával ürességet érezhetünk, hiszen az év végi emelkedett hangulat után hirtelen visszacsöppenünk a monoton hétköznapokba. A komorságot tovább fokozza, hogy január hatodikától lekerülnek a szürke télbe egy kis melegséget csempésző karácsonyi díszek is.

Pénzügyi nehézségek: A karácsony jelentős kiadásokkal jár, ezek terhét pedig januárban kezdhetjük el igazán érezni. Az anyagi helyzetünk miatti stressz a kedvünkre is jelentősen rányomhatja a bélyegét.

Hosszú még a tél: A tavasz és a jó idő még messze vannak, és most sokáig nincs olyan közelgő ünnep vagy esemény sem, amelynek várása lelkesedéssel töltene el bennünket, így motiválatlannak érezhetjük magunkat.

Elbukott újévi fogadalmak: Sokan már január első hetében felhagynak az adott évben tett újévi fogadalmaikkal, ami csalódottsághoz, frusztrációhoz vezethet. A kudarcélmény alááshatja az önbizalmunkat, illetve elveheti a kedvünket a további próbálkozásoktól.

Napfényhiány: Télen kevesebb napfény ér minket, ami negatívan befolyásolja a hangulatunkat. A kevesebb természetes fény csökkenti a szervezet szerotonintermelését, amely kulcsszerepet játszik a hangulat szabályozásában. Ugyanakkor a melatoninszint megemelkedik, ami fáradtságot és levertséget okoz.

Hogyan küzdhető le a januári mélabú?

Mozdulj ki a szabadba! A friss levegő és a napfény rendkívül pozitív hatással vannak a hangulatra és az energiaszintre.Használd ki azt a kevés napfényes órát, amely télen adatik, és igyekezz minél több időt tölteni természetes fényen – például szervezz szabadtéri programot vagy sétálj egyet mindennap!

Mozogj rendszeresen! A testmozgás számos jótékony hatással rendelkezik, például serkenti a szervezet endorfintermelését, amely hozzájárul a hangulat javításához. A rendszeres testmozgás rutinná alakításához nem szükséges rögtön komoly edzésbe kezdened: egy könnyű, otthoni torna is elég ahhoz, hogy a boldogsághormonok elkezdjenek felszabadulni a testedben.

Gondold újra újévi fogadalmaid! A nagy, drasztikus változást igénylő újévi fogadalmakat érdemes kisebb, jól átgondolt célokra bontani, amelyek könnyebben teljesíthetők. Ünnepeld meg az apró sikereket, hiszen ezek lendületet adnak a további lépésekhez. Elérhető célokkal reálisabbá válik az újévi tervek betartása, ami az önbizalmad is növeli.

Ápold a kapcsolataid! A családtagokkal és barátokkal való kapcsolattartás érzelmi támaszt nyújt, és segít átlendülni a nehéz időszakokon. A támogató közeg csökkenti a magányosság érzését, motivációt ad, valamint segít megőrizni a pozitív hozzáállást az emberpróbáló időszakokban is.

Merj segítséget kérni! Ha úgy érzed, a negatív érzelmi állapot tartósan fennáll, vagy úgy gondolod, amit érzel több puszta rosszkedvnél, és nem tudsz egyedül megbirkózni a problémával, kérj támogatást a környezetedtől, vagy fordulj bizalommal szakemberhez! A segítségkérés az erő jele, nem a gyengeségé!