Lorem ipsum dolor sit amet, adipisc ing elit, consectetur adipiscing elit. Duis ut ligula leo adipiscing elit.

PHONE:           0035 244 58 265

E-MAIL:           info@example.com

ADDRESS:      Rohr PL 989, NY

Tippek egy boldogabb, kiegyensúlyozottabb karácsonyért

Tippek egy boldogabb, kiegyensúlyozottabb karácsonyért

Közeledik a szeretet ünnepe, amikor összegyűlik a család, megajándékozzuk egymást, finomakat eszünk, jókat beszélgetünk, nagyokat nevetünk – legalábbis a filmek és reklámok többsége vagy a social media szerint. A valóságban azonban nem mindig ilyen boldog és vidám ez az időszak.

A karácsony sokak számára nem csak a szépen feldíszített karácsonyfa melletti meghitt pillanatokról szól. Az idilli karácsony eszményképének hajszolása nagyon sok stresszt és szorongást okozhat. Emellett az alapvetően családiként aposztrofált ünnep fokozhatja a magány érzését. A különböző függőségekkel küzdőknek pedig különösen nehéz lehet ez az időszak, hiszen megannyi tényező stresszfaktor lehet számukra, amelyek enyhítésére függőségükhöz menekülhetnek.

Teremtsd meg a saját tökéletes karácsonyodat!

Az ünnepek közeledtével özönlenek felénk az ideális karácsonyt leíró képek. A filmek, a reklámok, a social media megmondja, milyen az álom ajándék, hogyan ünnepeljünk, hogyan érezzük magunkat. Mindezek pénzügyi és mentális nyomást helyezhetnek ránk, fokozhatják a stresszt és a szorongást.

Tipp: felejtsd el a külső tényezők hatására fejedben felállított elvárásokat: tökéletes karácsony nem létezik, és az ünnepek nem fogják megoldani a problémáidat sem! Az egyik legfontosabb dolog, amit tehetsz ilyenkor, hogy nem hasonlítod magad másokhoz. Figyelj a saját szükségleteidre és töltsd úgy ezt a három napot, ahogy te szeretnéd, alakíts ki saját hagyományokat – így megteremtheted a saját tökéletes karácsonyodat!

Győzd le a magányt!

Amikor a világ az összetartozást ünnepli, sokan a magány érzésével küzdenek. Ezt erősíthetik a felénk áradó, boldog családi összejövetelek képei is. Annak, aki egyedül van, nemrég vesztette el hozzátartozóját, távol van a szeretteitől vagy nem rendelkezik mélyebb kapcsolatokkal, rendkívül nehéz lehet ez az időszak.

Tipp: vedd észre, ha valaki magányos, kérdezd meg, hogyan segíthetsz, és jelezd, hogy ott vagy számára! Ha te érzed magad egyedül, próbálj kapcsolatot teremteni másokkal – akár a social media csatornákon vagy telefonon, ha nincs kedved társaságba menni! Az is enyhítheti a magányt, ha valami olyan dologgal foglalod el magad, ami örömet okoz vagy amitől hasznosnak érzed magad. Lehet ez egy hobbi, de önkénteskedés is. A hiányérzet egyik legjobb ellenszere továbbá, ha arra koncentrálsz, amid van és amiért hálás lehetsz: vezess hálanaplót!

Enyhítsd a szerencsejátékra késztető stresszes tényezőket!

Függőséggel élni általánosságban is kihívásokkal teli, azonban az ünnepi időszak különösen nehéz lehet a fokozott stressz miatt. Ilyenkor számos tényező arra késztetheti a függőt vagy a felépülő függőt, hogy káros szenvedélyéhez forduljon menekülésképpen, egyféle megküzdési mechanizmusként.

Hogy mi minden triggerelheti a szerencsejáték-használati zavarral küzdőket? Többek között a már fentebb említett nem realisztikus elvárások és a magány érzése mellett a társas összejövetelek, valamint pénzügyi és érzelmi nyomás is ilyen faktor lehet.

Az ajándékok beszerzése, a karácsonyi menühöz való bevásárlás, a vendégségek jelentősebb pénzkiadással járhatnak, ami nem kevés stresszt okozhat. A szerencsejáték-használati zavarral küzdőket ilyenkor a pénzügyeik feletti kontroll visszaszerzésének illúziója és a gyors anyagi haszonszerzés vágya játékra késztetheti. A játék miatt pedig akár az ajándékokra szánt összeg is veszélybe kerülhet, a pénz elvesztése fokozhatja a szégyenérzetet, és keményen szembesítheti is a függőség problémájával.

Tipp: tervezd meg pénzügyeidet, felügyeld a költekezéseidet vagy kérj ebben segítséget! A karácsonyi ajándékokra határozzatok meg keretet vagy készítsetek kézzel valamit, a felesleges kiadásokat érdemes kerülni!

Sokaknak a családi találkozók vagy egyéb társas összejövetelek szintén stresszfaktornak számítanak, szorongással, feszültséggel telik – különösen, ha a környezet nincs tisztában az egyén függőségi problémájával vagy a függőség kihívásaival, esetleg kevésbé támogató. Akár a családi kártyázás és a társasjátékok is triggerelhetik a problémás játékost. Bármennyire is jó és ártatlan szórakozásnak is gondolnánk, az ilyen típusú játékok késztetést válthatnak ki a szerencsejátékra.

Tipp: légy őszinte a barátaiddal, családoddal! Mesélj nekik a problémáidról, érzéseidről, hogy megérthessenek! Beszéljétek meg azokat a témákat, amiket szeretnétek kerülni egy találkozó alkalmával és azt is, hogy ne játsszatok kompetitív játékokat ilyenkor.

Ha neked vagy a szerettednek problémája van a szerencsejátékkal, nagyon fontos, hogy beazonosítsátok ezeket a játékra késztető tényezőket, valamint, hogy megfelelő stratégiát dolgozzatok ki az elkerülésükre és a játék iránti vágy csökkentésére. A megfelelő támogatás mellett ez az időszak is átvészelhető.

Tanuld meg, hogyan segíthetsz hatékonyan!

A függőség nem csak az egyénre van hatással, de a szeretteire is, akik sokszor nem tudják, hogyan segíthetnek.

Tipp: meg kell értened, hogy a felépülés egy hosszú folyamat, nem lehet csak az ünnepektől csodákat várni. Ne ebben a számára nehéz időszakban akard átbeszélni vele a nehéz témákat! Ne szégyenítsd meg vagy hibáztasd a függőségéért, a szégyenérzet gyakran az addikció gyökere. Inkább tudj meg többet a szerencsejáték-használati zavarról és arról, hogyan tudsz hatékonyan segíteni neki! Legyél ott számára, hallgasd meg, és ha szükséges, bátorítsd, hogy keressetek professzionális segítséget!