Lorem ipsum dolor sit amet, adipisc ing elit, consectetur adipiscing elit. Duis ut ligula leo adipiscing elit.

PHONE:           0035 244 58 265

E-MAIL:           info@example.com

ADDRESS:      Rohr PL 989, NY

Kiből lesz szerencsejáték-függő?

Kiből lesz szerencsejáték-függő?

Mi a közös a szerencsejátékot játszókban, illetve milyen tényezők befolyásolhatják a szerencsejáték-függőség kialakulását? Kutatásunk révén ezekre a kérdésekre is választ kaptunk, a felmérés megállapításainak kapcsán pedig dr. Marjai Kamilla addiktológiai konzultánst is megkérdeztük.

Társas kapcsolatok: mennyiség vs. minőség

A Kantar Hoffman kutatócég által végzett felmérésünk szerint az online szerencsejátékosok intenzívebb társas életet élnek, jellemzőbb rájuk, hogy kiterjedt baráti, családi körük van. Sőt, a problémás játékosok jellemzően aktívabb társasági életet élnek (82%-uk heti szinten), de kapcsolataik felszínesebbek, és a család sem feltétlenül a biztonságot nyújtó közeget jelenti számukra. A szerencsejáték-függők harmada úgy érzi, hogy a kiterjedt baráti körük ellenére is magányosak. Akik magányosnak érzik magukat, illetve kevésbé érzik a családjuk, környezetük támogatását, azok pedig könnyen problémás játékossá válhatnak.

A kutatásból tehát kiderült, hogy kimutatható kapcsolat van a játékosok társas kapcsolatainak minősége és a szerencsejáték-függőségük kialakulásának esélye között, azaz nem a kapcsolatok száma, hanem azok minősége, mélysége számít.

Nehéz megállapítani, hogy a tyúk vagy a tojás volt-e előbb: a játékszenvedély eredményezi a kapcsolatok elsivárosodását, vagy a gyenge minőségű kapcsolatok talaján szökken szárba a függőség” – véli dr. Marjai Kamilla, a Semmelweis Egyetem adjunktusa, addiktológiai konzultáns. A szakember hozzáteszi: „Mindenesetre az addikció súlyosbodásával egyre sűrűbbé válnak a kisebb-nagyobb hazugságok és ferdítések, a titkolózás, az addig fontos személyek hanyagolása. Szélsőséges esetben a függő teljesen elmagányosodik, önmagát kívülállónak látja, akár annak ellenére is, hogy népes szociális közegben mozog.”

Az addiktológus szakember szerint ezt részben az állandósuló szégyenérzet magyarázza. Másrészt a játékfüggők számára nehézséget okoz az érzelmi intimitás. Éppen annyira jellemző lehet rájuk az általános bizalmatlanság, mint a manipulativitás. „Könnyen belátható, hogy ezek egyike sem segíti az egészséges kapcsolatok működtetését” – teszi hozzá.

Eltérő ambíciók

A szerencsejáték-függők számára az anyagi biztonság megteremtése kevésbé fontos cél, kevésbé motiválja őket a pénz, az elérhető nyeremény a játék során elért izgalommal és adrenalinnal szemben. Számos olyan egyéb ambíció és vágy mozgatja őket azonban, amelyek akár a többi játékos, akár a teljes népesség esetében kisebb súlyt kapnak. Erősebb például bennük az ambíció a külföldi tanulás/munkavállalás, továbbá a saját vállalkozás beindítása iránt, valamint a civil szerepvállalás is fontosabb számukra. Az ambíciók alakulása arról árulkodhat, hogy ezeken a területeken a játékfüggők nem elégedettek eddigi eredményeikkel, illetve megerősítést és sikert keresnek az életük ezen dimenzióiban.

Az anyagi többlet megszerzésénél erőteljesebb motiváció lehet a vegytiszta nyerésvágy. Ilyen esetben maga a versenyhelyzet a játék motorja, ami akkor is jellemző, ha a játékos nem hús-vér játékpartnerrel mérettetik meg, vagy nem szemtől szemben történik mindez” – mutat rá Marjai Kamilla. A szerencsejátékok bizonyos típusai kifejezetten azok körében népszerűek, akiket az újdonságkeresés jellemez, a szakember szerint ez azonban nemcsak a játék megválasztásában, hanem az élet egyéb döntéseiben is megmutatkozhat. „Az izgalmak fokozása olthatatlan hajtóerőként működik, ez pedig kockázatvállalással jár. Az újdonságkereső játékos nagy valószínűséggel élete egyéb területein is a dinamizmust választja a kiszámítható, kényelmes vagy változatlanságot ígérő választások ellenében” – teszi hozzá.

Összességében a kutatásunk eredményei alapján elmondható, hogy a szerencsejáték-függőség kialakulásának esélyét erősíti a magányosság érzése – akár intenzív közösségimédia-használat mellett is –, illetve a funkcionális, biztonságot nyújtó család hiánya. A kiterjedt baráti kör önmagában nem jelent elégséges védőhálót a függőség ellen, mivel a szerencsejáték-függők az intenzív társas életük ellenére is egyedül érezhetik magukat, a függőség pedig menekülési lehetőséget nyújthat nekik a nem kellően megtartó erejű családból és baráti körből.

Ha úgy érzi, a szerencsejáték-függőség vagy a függőség kialakulásának esélye az Ön esetében is fennáll, vagy családjában, ismerősi körében hasonlókat tapasztal, ne habozzon segítségét kérni!

A Kantar Hoffman kutatócég által, a 18-30 évesek körében végzett kutatásunk további eredményeiről egy korábbi blogcikkben számoltunk be. Ha kíváncsi rá, itt elolvashatja: „Így hat a home office a szerencsejátékosokra”