GY.I.K.
Gyakran Ismételt Kérdések
- Mi a szerencsejáték használati zavar?
A szerencsejáték használati zavar egy olyan viselkedési zavar, amelyben az egyén képtelen ellenállni az ismétlődő szerencsejáték késztetésnek, annak ellenére, hogy ez komoly személyes, családi, munkahelyi vagy pénzügyi következményekkel jár.
- Miért alakul ki a szerencsejáték használati zavar?
Sok ember életében előfordulnak problémák.
Stressz, rossz hangulat, megoldhatatlannak látszó feladatok, életkrízisek, pénzügyi nehézségek, kapcsolati zavarok, munkahelyi nehézségek; megannyi negatív velejárója életünknek, melyek okozhatnak egészségügyi, pszichés problémákat is.
Azonban sokan, sokféleképpen reagálunk ezekre. Ennek a sokféleségnek lehetnek okai a környezetei hatások, szocializációs minták, esetleg a genetika.
A szerencsejáték használati zavarok hátterében is ezek az okok állnak.
Rossz problémamegoldási minták, amiket életünk során láttunk, menekülés a problémától, annak elodázása, hárítása, az “egyszerűbb út” keresése, a gondolatok elterelése – s minderre látszat-megoldásként kerül előtérbe a szerencsejáték – vagy más egyéb függőség.
- Milyen jelei vannak a szerencsejáték használati zavarnak, hogyan ismerhetem fel, hogy valakinek ilyen problémája van?
A használati zavar jelei közé tartozik a folyamatosan növekvő pénzösszegek kockáztatása, a sikertelen kísérletek a játék leállítására.
Erős vágy a szerencsejátékra, az idegesség vagy ingerlékenység a játék abbahagyásakor.
A játék használata egyéb problémák elkerülésére vagy enyhítésére.
A jelek közé tartozhatnak, hogy a játék miatt a munkahelyi vagy a tanulmányi teljesítmény romlik, továbbá pénzügyi problémák jelennek meg, a társas kapcsolatok romlanak, akár az egészségi állapot is romlásnak indul.
Jellemző lehet még, hogy az érintett hazudik vagy megtéveszt a szerencsejátékkal kapcsolatban, illetve a játék miatt bűntudatot, szégyent érez.
Állandó magyarázkodásokba kezd, amit maga is elhisz. Észrevehető, hogy áltatja magát, hogy visszaszerzi a befektetett pénzösszeget, és ezért elképzelhető, hogy egyre nagyobb tétekkel játszik.
Majd’ minden gondolata, mondata a pénz, a tét, az esélyek, a szisztémák, a játék körül forog.
- Mi számít szerencsejáték használati zavarnak?
Aki az alábbi kérdések közül többre is igennel válaszol, annál lehetséges, hogy fennáll a szerencsejáték használati zavar:
- Gyakran gondol a szerencsejátékra?
- Nehezen tud ellenállni a szerencsejáték csábításának?
- Elvesztette már a munkáját és/vagy kapcsolatait a szerencsejáték miatt?
- Többször kért már kölcsön vagy szerzett pénzt hogy játszhasson?
- Eladósodott a szerencsejáték miatt?
- Kezelhetetlennek érzi a szerencsejáték iránti vágyat?
- Hogyan lehet megelőzni a szerencsejáték használati zavart?
Fontos az egészséges szokások kialakítása, például pénzügyi tervezés, időmenedzsment és az érzelmi jól-lét fenntartása. Milyen eszközökkel érjük ezt el? Segíthet a szerencsejátékkal kapcsolatos ismeretek bővítése, az azzal kapcsolatos kockázatok megértése.
Segíthet, hogy a játékra fordított időt értékes, hasznos tevékenységgel helyettesítjük. Az érintett keressen hobbit, sportoljon, keressen az egyéni igényeknek és szemléletnek megfelelően örömteli tevékenységeket. Járjon a játéktól mentes környezetbe, társaságba, értékes, személyes találkozások legyenek mindennapi életének részei, ne töltsön a szükségesnél több időt az on-line térben.
Tervezze meg napjait, ne hagyjon magának hosszú, üres időszakokat.
Amennyiben úgy érzi, stressztől terhes időszakokat él meg, a feszültség enyhítésére találjon más módot, mint a játék, például támogató beszélgetés egy baráttal, séta, szauna, jóga, meditálás – néhány példa a rengeteg lehetőség közül.
- Hogyan kezelhető a szerencsejáték használati zavar?
Az első lépés, hogy az érintett keressen segítséget!
Beszélgessen bizalmasan egy családtagjával, barátjával, keressen fel egy segítőt.
Sok olyan hely van, ahol rendelkezésére állnak.
A segítségkérés az első, az egyik legfontosabb lépés a szerencsejáték-függőségből való felépüléshez!
Lehetőség szerint minél előbb forduljon szakemberhez is segítségért!
Kérjen egyéni tanácsadást a segítőtől! A vele való találkozások, beszélgetések célja az, hogy a szerencsejáték használati zavarban lévő megtanulja kontrollálni a szerencsejáték iránti vágyát és helyreállítsa az életét.
Csatlakozzon egy szerencsejáték használati zavarral foglalkozó önsegítő csoporthoz.
Beszéljen egy pszichológussal vagy pszichiáterrel.
A szerencsejáték-használati zavarból történő felépülési folyamat általában többféle módszer kombinációját foglalhatja magában:
- egyéni konzultáció,
- addiktológiai tanácsadás
- önsegítő csoportok,
- addiktológiai terápia
- pszichoterápia,
- csoportterápia,
- gyógyszeres kezelés
- Miért ne próbálja valaki önmagában kezelni a szerencsejáték használati zavart?
A szerencsejáték használati zavar összetett probléma, amely szakértői segítséget igényel. Az önkezelés súlyosbíthatja a helyzetet.
Ne próbálja meg önmaga kezelni a problémát!
Kérjen segítséget!
- Milyen segítség áll rendelkezésre a szerencsejáték használati zavarban szenvedők számára?
A legfontosabb, hogy kérjen segítséget!
A legfontosabb, hogy induljon el a felépülés útján! A következő lehetőségek közül bármelyiket is választja, biztosan meg fogja találni segítséget kérő a számára legideálisabb utat!
- Bármilyen szociális intézményben kérhet útmutatást a szociális munkatársaktól, rendelkezésére állnak a Családsegítő szolgálatok szakembereti is.
- Keressen fel egy addiktológia szakembert, segítőt!
- Telefonos segítségnyújtás – Szerencsejátékosoknak rendelkezésére állnak segélyvonalak, mint az ország bármely területéről, 0/24 órában ingyenesen hívható játékosvédelmi zöld szám: +36 80 205 352
- Keressen fel addikciókkal foglalkozó önsegítő csoportot – például: GA- Gamblers Anonymous – Anonim Szerencsejátékosok
- Szenvedélybetegek Nappali Intézményei országosan elérhetőek, személyes, szakszerű segítséget kaphat – például: Ökumenikus Segélyszervezet intézményei
- RÉV Szenvedélybeteg-Segítő Szolgálat is felkereshető a Katolikus Karitásznál
- Az egészségügyi szolgáltatók is segítséget, információt nyújtanak – háziorvos, üzemorvos
- Léteznek addiktológiai problémákkal küzdők számára létrehozott terápiás központok
- Felkereshetők kórházakban, magánrendelőkben működő pszichiátriai szakrendelések, pszichológusok és pszichiáterek
- Interneten is aktuális friss lehetőségek információi állnak rendelkezésre
- Kérhető a szerencsejáték üzemeltetőjétől önkorlátozó intézkedés – például kitiltás kérése helyszínekről, szolgáltatásokból.
- Mi a teendő, ha a barátom vagy a családtagom szerencsejáték használati zavarban szenved? Hogyan segíthetek valakinek, aki ilyen problémája van?
Ha a barátod vagy a családtagod szerencsejáték-függő, fontos, hogy támogató legyél vele.
Keress fel szakembert, aki abban tud segíteni, hogy Te az érintettnek hogyan segíthetsz, milyen reakciókkal nem segítesz, és mit tegyél, hogy elősegítsd az ő szakemberhez fordulását.
Családtagoddal, barátoddal, hozzátartozóddal kapcsolatban például a következőket teheted:
- Hallgasd meg, és ne ítélkez felette!
- Beszélj nyíltan, kifejezve aggodalmadat
- Segíts felismerni a függőségét!
- Támogasd abban, hogy segítséget kérjen
- Támogasd a kezelésfolyamat során
- Mi a teendő, ha valaki visszaesik a szerencsejáték használati zavarba?
Akár segítséggel, akár egyedül próbálkozott a játék felhagyásával, visszaesés, romló állapot esetén a legjobb megoldás, hogy azonnali segítséget kér egy szakembertől, és elkezdi, vagy újra kezdi a felépülési folyamatot.
A visszaesés nem katasztrófa, természetes része a felépülésnek. Fontos, hogy ne hagyjunk fel a felépülési folyamattal.
Hibázni, botlani lehet, nem szégyen – bárkivel az élet más területén is megesik -, de lényeges, hogy tanulva az esetből – lehetőleg szakember segítségével – építkezzen tovább!
- Lehet-e teljesen gyógyítani a szerencsejáték használati zavart?
Bár a teljes gyógyulás nem mindig lehetséges, a megfelelő kezeléssel és támogatással a problémával küzdő jelentős javulást érhet el és kezelheti szerencsejáték használati zavarát.
- Hol lehet információt találni a szerencsejáték használati zavar kezeléséről?
- A szerencsejáték használati zavarban lévők számára létrehozott honlapok
- A szerencsejátékokkal foglalkozó szervezetek honlapjai
- A szerencsejáték használati zavarról, a szerencsejáték-függőségről szóló könyvek és cikkek
- Milyen lehetőségeim vannak, ha korlátozni szeretném a játékomat?
A Vegas.hu oldalon a játékos profilban lehetőség van játékban töltött idő, a maximum befizetés és a maximum veszteség beállítására. A maximum játékidő a beállítástól számított 24 óráig van érvényben. 5 opció közül választhatsz: 1 óra, 2 óra, 4 óra, 8 óra, 12 óra és 24 óra.
Be tudod állítani, hogy mennyi legyen a maximum befizetése naponta, hetente, illetve havonta. Ha elérted a beállított befizetési maximumot, akkor addig nem tudsz befizetni amíg le nem jár az általa beállított határidő. Az eseti /egy adott alkalomra/ szóló befizetési korlátot is beállíthatod, ebben az esetben a beállított naptári napig nem tudsz többet esetenként befizetni, mint a beállított limit.
Ugyanígy be tudod állítani, hogy mennyi legyen a maximum veszteséged naponta, hetente, illetve havonta. Ha elérted az általad beállított veszteségi maximumot, akkor addig nem tudsz valódi pénzes játékban részt venni, amíg le nem jár a beállított határidő.
- Hogyan zárhatom ki magam a játékból?
Bármikor kizárhatod magad a Vegas.hu oldal szolgáltatásaiból, amennyiben a számládba belépve a profilod „KORLÁTOZÁSOK” fülén található önkizáró nyilatkozatot letöltöd, majd a regisztrációnál használd dokumentumaid alapján kitöltve az ügyfélszolgálat számára megküldöd.